Jak se vyznat v homeo-lécích?

Tento článek je ryze praktický, pro ty z Vás, kteří s homeopatií začínáte a pomaličku oťukáváte možnosti.

Nejspíš víte, že homeopatika nemají nežádoucí účinky, že jsou vhodné i u malinkých dětí nebo pro těhotné ženy atd. Setkávám se ale třeba s tím, že lidé často tápou v nesrozumitelných názvech a dumají, jestli jim v lékárně dali homeopatikum v tom správném ředění (potenci).

Ukážeme si tedy, jak se jednoduše vyznat v homeopatických lécích.

Je libo kuličky nebo tabletky?

Jedná se v zásadě o dvě možnosti, potažmo dvě firmy, které homeopatika vyrábí.

A. firma Boiron – dělá homeo ve formě známých kuliček, v tubě s poněkud problematickým dávkovačem (občas s ním lidé v začátcích trošku bojují:-)

Tato homeopatika jsou dostupná pouze v lékárnách.

Většina běžných homeopatik Boiron je volně prodejných (cena se pohybuje kolem 95kč za balení), ale pokud si najdete něco sami na internetu, může se stát, že narazíte zrovna na lék, ke kterému je třeba recept. Nebojte se, i tento lék je bezpečný pro domácí používání stejně jako všechna ostatní homeopatika, jen bohužel česká legislativa (jako ehmm… pokud vím jediná ve světě!!!) podmiňuje výdej některých léků receptem.

Běžně dostupná ředění (potence) jsou 5C, 9C, 15C a 30C. Pro domácí použití jsou nejvhodnější 9C nebo 15C, ale ani se zbylýma dvěma neuděláte chybu. Prostě: výběr léku je vždy výrazně důležitější než výběr potence.

B. firma AKH (Akademie klasické homeopatie) – vyrábí homeopatika ve formě tabletek v dóze bez dávkovače. Všechna homeopatika AKH jsou bez receptu a můžete si pro ně zajít nejen do lékárny, ale většina z nich je také k dostání v mnohých obchodech se zdravou výživou, v bylinářství apod. Cena se pohybuje mezi 160 a 220kč  – záleží jak který druh.

U těchto homeopatik je pro každý druh pouze jediné ředění, a to 99C – tedy výrazně vyšší, než v případě Boironu (tím je dána také vyšší cena).

Zjednodušeně lze říci, že vyšší ředění má vyšší účinnost (rychlejší nástup, širší záběr a hlavně delší dobu působení).

V ordinaci využívám ráda obojí léky, volím mezi nimi podle účelu a potřeb nemocného.

Pro malé děti preferuji spíše AKH tabletky, protože se s nimi lépe manipuluje. Například pokud podáváme kojenci lék v mléce, je mnohem jednodušší rozdrtit mezi dvěma lžičkami tabletku (rozpadne se na prášek) než se snažit rozpustit kuličku (většinou končí pod kredencem 🙂

Doufám, že vám tyto informace pomohly se zase o trošku více v homeopatii zorientovat. Pokud vám něco stejně vrtá hlavou, ozvěte se, ráda vám poradím.

Přeji vám pěkný a zdravý den!

Vaše homeo-doktorka

Jana Hlavsová

Jana Hlavsova
Jsem lékařka a homeopatka. Poznala jsem možnosti naší moderní medicíny a také cestu homeopatickou. Více než 7 let pomáhám nacházet zdraví a životní pohodu našim nejdražším- dětem a jejich maminkám. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.